مقالات

گل کلم صادراتی

گل کلم صادراتی

صادرات گل کلم

گل کلم متعلق به خانواده کلمیان است، که شامل بروکلی، کلم کالی و کلم برگ نیز می باشد. گل های روی گل کلم با فاصله ی نزدیکی کنار هم قرار گرفته اند و از جوانه های گل تشکیل شده اند که آنها به یک ساقه ی میانی وصل هستند. از طعم و نرمی گل سرخ آنها در برابر نور خورشید محافظت می شوند تا از تولید رنگدانه ی کلروفیل و بیش از اندازه رسیدن آن جلوگیری شود. زیستگاه گل کلم آسیا است، اما سالها بعد در منطقه ی مدیترانه، ترکیه و ایتالیا حدود 600 سال قبل از میلاد پدیدار شد. در اواسط قرن شانزدهم، گل کلم در فرانسه و اروپای شمالی نیز شناخته شد.امروزه هند، چین، ایتالیا، فرانسه و ایالات متحده تولیدکنندگان برتر گل کلم صادراتی در سراسر جهان می باشند.

بر اساس آمار منتشر شده توسط سازمان فائو، کشور چین با تولید 10 میلیون تن کلم بروکلی و گل کلم اولین کشور بزرگ تولید کننده این محصول کشاورزی می باشد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی رتبه 3، بعد از کشور چین، هند و آمریکا هر کدام با تولید 8 میلیون تن و 1.3 میلیون تن به ترتیب در رتبه های دوم و سوم قرار دارند.

خواص گل کلم

گل کلم، منبع غنی ویتامین C و منگنز است که هر دو از اجزای اصلی آنتی‌اکسیدان‌ها هستند. علاوه بر این شامل طیف گسترده‌ای از انواع آنتی‌اکسیدان‌های دیگر است و در نتیجه، خطر سرطان، بیماری‌های قلبی و سکته مغزی پیشگیری ميكند. آنتی‌اکسیدان‌ها، همچنین در تخریب رادیکال‌های آزاد که موجب پیری زودرس می‌شوند، دارای اهمیت اساسی هستند.

گل کلم یک منبع عالی از ویتامین C،فولات، ویتامین K ، ویتامین های پیچیده B و ویتامین E است. گل کلم همچنین، حاوی ماده معدنی حیاتی، مانند:کلسیم، منیزیم، فسفر، پتاسیم، سدیم و آهن است که بدون اضافه کردن کلسترول، برای بدن مضر نمی باشند.

صادرات گل کلم ایران

طبق آمار فائو در سال 2016-2015 چین بزرگتربن تولید کننده کلم برگ، گل کلم و کلم بروکلی در جهان شناخته شده است. ایران سالانه بیش از 250 هزار تن انواع کلم  تولید می‌کند که عمده برداشت این محصول از مناطق دزفول، استان فارس و قصر شیرین، کرج، شهر ری، ورامین، گرگان و بوشهر است. ایران در زمینه تولید کلم جزو بیست کشور اول جهان به شمار می‌رود. بخش عمده‌ای از کلم تولید شده در ایران به کشور روسیه صادر می‌شود

در ایران شهرهای اصفهان، ورامین، دزفول  و کرج از مناطقی هستند که گل کلم با کیفیت صادراتی تولید می کنند.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

لطفا دیدگاه خود را بنویسید

6 + 3 =

مقالات مرتبط

Need Help? Chat with us

Enter your keyword